DomůNovinkyHistorie EL Primero - CHARLES VERMOT

Máte dotaz? Volejte +420 577 210 645

Historie EL Primero - CHARLES VERMOT

Historie EL Primero - CHARLES VERMOT - GoldEligius    Záchrana hodinářského strojku EL Primero

CHARLES VERMOT

HRDINA VŠEDNÍHO DNE

Po pravdě takřka pohádkový příběh zachránce hodinářského strojku El Primero.

El Primero je jeden z nejslavnějších hodinářských strojů v historii. V roce 1969 byl představen vůbec jako první automatický chronograf vůbec a v současné době se jedná o jeden z nejpřesnějších sériově vyráběných strojků na světě.

Jeho tajemství tkví v rychlosti kmitání setrvačky. Zatímco ostatní stroje kmitají v taktu 8 kmitů za sekundu, El Primero jich za stejnou dobu zvládne 10. Za jeho úspěchem stojí celá řada inovací - speciální suché mazání (zajišťuje dlouhodobou stabilitu), optimalizovaná rezerva chodu (skloubená s vysokou frekvencí kmitů) a odolné slitiny jednotlivých dílů.

Přes všechny jeho kvality měla být jeho budoucnost v roce 1975 navždy zastavena.

Na počátku 70 let čelil švýcarský hodinářský průmysl tvrdé konkurenci způsobené nástupem bateriových hodinek (křemíková – quartzová – revoluce). Stovky hodinářských firem ze dne na den přicházely o odbyt a jelikož zájem o mechanické strojky prudce klesal, tak japonské bateriové hodinky během pár let takřka pohřbily renomované švýcarské hodinářské firmy. Z mnoha značek s letitou historií se přes noc staly jen názvy, výroba se likvidovala a kolikrát i značka samotná pak neměla již žádnou cenu. Stala se jen jménem na papíře.

Zenith v tomto čase prožíval těžké období – byl vlastněn americkou radiovou společností Zenith Radio Corporation. Produkce mechanických hodinek stále klesala a vedení společnosti bylo nuceno v roce 1975 oznámit, že nadále bude společnost Zenith vyrábět pouze bateriové hodinky. Proto veškeré lisy, stroje, nářadí a přístroje pro výrobu mechanických strojů budou prodány jako pouhý šrot tomu, kdo dá nejvíce.

V této době, Charles Vermot, kmenový zaměstnanec, vedoucí hodinářské dílny číslo 4 a opravdový hodinářský nadšenec – dnes bychom ho nazvali „srdcařem, se s tímto nehodlal smířit. Jelikož byl u samotného vzniku El Primera a patřil k firemním nejzkušenějším hodinářům, snažil se přesvědčit vedení firmy o zachování výroby. Zámořským vedením je však odmítnut, pro své názory nazván zpátečníkem a tak rozhodnutí o likvidaci výroby bylo neodvolatelné.

Nevzdává se však a spolu s malou skupinkou spolupracovníků riskuje vše a tajně ukrývá v nevyužitých půdních prostorách této fabriky desítky raznic, kompletní technickou dokumentaci a veškeré důležité komponenty pro výrobu El Primera.

Takřka až za 10 let, v polovině 80. let kdy se zvyšuje zájem o mechanické stroje (například ROLEX má velký zájem používat El Primero pro modelovou řadu Daytona) dochází k znovuzrození El Primera.

Jednoho hezkého rána se tak jako zázrakem vrací všechny stroje zpět na místo. Bez Charlesa Vermota by to však nebylo možné. Svým činem zachránil nástroje a vybavení za téměř 6 milionu švýcarských franků. Přesně tolik by totiž stála výroba nových součástí.

Z počátku znovuobnovené výroby dodával Zenith své strojky i jiným značkám, ale od roku 2000, kdy manufaktura přešla pod skupinu LVHM se rozhodli El Primerem osazovat pouze a výhradně své vlastní hodinky, které stále a s dokonalou přesností El Primera dělají radost lidem s vášní pro kvalitní hodinky po celém světě.

Hodnocení našich zákazníků heureka.cz

Zlatý prsten s diamanty
Komunikace na vysoké úrovni

 
 

Po letech opět nákup u mistra Stuchlíka a opět maximální spokojenost. Prstýnek byl dokonale upraven na míru, je velmi krásný a poctivě vyrobený. Komunikace a péče o zákazníka na vysoké úrovni. Tady nakupuji opravdu moc ráda a zcela jistě ne naposledy. Dagmar K.

Recenze: 24.02.2022

 

Dotaz na cenu