BREITLING KALIBR B01
BREITLING KALIBR B01
Breitling je sice jediný hodinářský výrobce, který nechává certifikovat všechny hodinky certifikátem COSC, ale až do nedávné doby neměl vlastní, kompletně vyráběný, manufakturní stroj.
Před stvořením svého prvního vlastního stroje B01 využívala hodinářská značka z Grenchenu stroje ETA a chronografy na bázi strojků Valjoux. Tyto kalibry Breitling pak dále vylepšoval a upravoval ve svém hodinářském závodě Chronometrie, aby následně odpovídaly a splňovaly vysoké firemní požadavky kvality.
Nicméně, všechno se změnilo v roce 2004, kdy Breitling došel k rozhodnutí vyrábět vlastní kalibry.
Měli k tomu několik závažných důvodů. Hlavní z nich byl u externě dodávaných strojů nedostatečné využití síly rotoru (zejména u hodinek se stopkami). Kromě touhy být naprosto nezávislý v manufakturní výrobě svých hodinek tady bylo neskutečné zaujetí po samostatné produkci vlastního stroje, který bude naprosto excelovat jak ve spolehlivosti, tak ve výkonu a funkčnosti.
Po sestavení prvního vlastního kalibru Breitling B01 záhy následovaly komplikovanější stroje Breitling B04 s funkcí GMT a Breitling B05 s ojedinělou komplikací zobrazení času ve všech časových pásmech, oba postavené na základech a poznatcích získaných při stavbě stroje B01.
5 let vývoje
Před 10 lety dospěl Breitling k rozhodnutí, které mělo změnit hodinářský svět.
K postavení vlastního manufakturního kalibru, který si hodinářská manufaktura kompletně vyrábí pod jednou střechou, je zapotřebí velké množství zkušeností, času a peněz. Základní idea byla vybudovat stroj, jehož základní znak by byl naprostá uživatelská přívětivost a zároveň dokonalá spolehlivost.
Základní myšlenka byla jasná - postavit chronograf s datem a automatickým nátahem. Po zmobilizování různých vývojářů prakticky ze všech hodinářských odvětvích, Breitling dal dohromady vývojový tým a celý projekt dostal zelenou.
První úkol byl zachovat vývoj nového vlastního stroje v dokonalém utajení před okolní konkurencí. Pro vyšší utajení Breitling pojmenoval vývojovou skupinu PFI (Professional Flight Instruments) a tu následně ještě rozdělil na další 3 oddělení, která dále pracovala na rozdílných cílech (toto však nebylo součástí utajení, ale spíše záměr zvýšit a maximalizovat efektivitu vývoje každé části stroje).
Od začátku Breitling počítal s velkým a robustním strojem, všichni externí dodavatelé komponentů tak dostali za úkol všechny části upravit přesně k tomuto účelu. Dodavatelé vyhověli a od konce roku 2005 do počátku 2006 začali produkovat potřebné komponenty.
Zrození Chronometrie 2 a začátek masové produkce
Postavit kalibr a následně jej manufakturně vyrábět v masové produkci není jen tak. Proto se Breitling rozhodl nestavět pouze pár prototypů, ale hned od začátku celou řadu. Všechny stroje pak byly zkoušeny a testovány v náročných podmínkách po celý následný rok a na jeho konci úspěšně splnily podmínky pro získání certifikátu COSC.
Brzy poté Breitling vybudoval další závod - Chronometrie 2. Moderní výrobní budova - super fabrika, která je celá věnována profesionální výrobě manufakturních kalibrů. Následná roky byla kompletně dovybavena pro masovou produkci. V roce 2009 Breitling konečně představil první kalibr s názvem Breitling B01. Naprostý úspěch nového stroje lze lehce demonstrovat na faktu, že jen v roce 2011 jich dokázal vyrobit celých 40 000 kusů.
Pár triků pro lepší produkci a výkonnější stroj
Kalibr Breitling B01 je automatický chronograf se sloupkovým kolem (klasický systém, který synchronizuje etapy funkce chronografu) - je mnohem přesnější, než vačkový systém.
Dále je vybaven vertikální spojkou umožňující rychlejší a přesnější start chronografu - bez přeskočení, nebo trhnutí stopovací ručičky.
Ozubené soukolí chronografu je odpojené od strojku hodinek. Při spuštění stopek mechanismus aktivuje spojku, aby byl zajištěn pohon soukolí chronografu strojkem hodinek.
Po stisknutí spustí první tlačítko otáčení sloupkového kola, které ovládá spojkové svěrky. Tyto svěrky se rozevřou a umožní tak propojení soukolí chronografu se strojem hodinek. Při vypnutí chronografu proběhne opačná operace, to znamená, že při vypnutí měření času sloupkové kolo stlačí svěrky spojky, které se následně uzavřou. Svěrky tak zablokují soukolí chronografu a současně odpojí chronograf od strojku hodinek.
Automatické vystřeďování kladívek - nastavení kladívek nevyžaduje zásah hodináře. Patentovaný mechanismus zajišťuje automatické vystřeďování minutového a sekundového sčítače. Tento systém je zárukou velmi přesného vynulování ruček.
Změnu data je možné provádět kdykoliv - disk kalendáře je poháněn „zataženým palcem“. Díky tomu táhlo, které se přesune na další pozici umožní rychlé posunutí data vpřed nebo vzad a to kdykoliv je třeba. Velmi snadné, rychlé a bezpečné použití.
Inteligentní architektura Breitling kalibru B01 usnadňuje práci také hodináři. Přístup k pérovníku je velmi snadný, stačí vyjmout rotor, mechanismus automatického nátahu a mechanismus chronografu.
Architektura stroje B01 tak umožňuje celou řadu vývojových změn – přídavné funkce, GMT, univerzální čas.
Modely se strojem Breitling Kalibr B01, B04, B05:
- BREITLING NAVITIMER 46
- BREITLING NAVITIMER GMT
- BREITLING CHRONOMAT 44 AIRBORNE
- BREITLING NAVITIMER 01 PANAMERICAN LIMITED
- BREITLING CHRONOMAT 44
- BREITLING NAVITIMER 01 GOLD
- BREITLING TRANSOCEAN GOLD CHRONO
- BREITLING CHRONOMAT 44 FLYING FISH
- BREITLING CHRONOMAT 44
- BREITLING CHRONOMAT 44 AB011012/ C789
- BREITLING NAVITIMER 01
- BREITLING TRANSOCEAN CHRONO
- BREITLING CHRONOMAT 44 GMT
- BREITLING TRANSOCEAN GMT LIMITED
- BREITLING TRANSOCEAN UNITIME
- BREITLING CHRONOMAT 44 CB011012/ B968R